Senlik Bilgi

Ajax Nedir?Ne İşe Yarar?Nerelerde Kullanılır?

Orijinal adı Asynchronous JavaScript and  XML olan Ajax, Eşzamansız JavaScript ve XML olarak Türkçeye çevirebilmektedir. İlk defa Jesse James Garrett  tarafından kullanılan terim, web sitelerinde JavaScript ve XML Http Request kullanımı ile etkileşimli uygulamalar yaratan tekniğin adıdır.Ajax web sitesi ve uygulama geliştirmek için kullanılmaktadır.

Ajax, javascript ile internet üzerinde, sayfaları yeniden yüklemeden ve yeni sayfalara yönlenmeden içeriklerin değişmesine olanak sağlar.Ajax, bunu yaparken sadece gerekli olan veriyi ekrana getirir ve bu yol ile sunucuyla bağlantı kurar. Web sayfası Ajax ile daha hızlı güncellendiğinden, internet kullanıcıları, bilginin yüklenmesi için web sayfasının tamamını güncellemek zorunda kalmaz. Kullanıcının sayfayı sürekli olarak yenileme ihtiyacı duymaması, Ajax tabanlı web sitesi ya da uygulamayı kullanışlı kılar.

Ajax, günlük hayatımızda farkında olmadan çok yoğun olarak kullandığımız bir tekniktir. Google Maps, Gmail ve Google Translate gibi teknolojiler, Ajax’ın senkron özelliğinden faydalanır. Kolaylık ve hız sağlayan Ajax, kullanıcı deneyimini en üst seviyeye çıkarmak için tasarlanmıştır.

Metin tamamlama, verileri sayfayı değiştirmeden kaydetme, chat uygulamalarını gerçekleştirme gibi işlevleri yerine getiren Ajax, bazı bilişimciler tarafından internetin 3. Çağını başlatan yenilik olarak görülmektedir. Ajax, karmaşık şekilde çalışan web uygulamalarının ihtiyaç duyduğu yüksek miktardaki bant genişliği tüketimini azaltmaya yardımcıdır.

Ajax, klasik web uygulamalarına alternatif sunarak kullanıcı isteklerine daha kısa zamanda yanıt vermektedir. Ajax bunu, bilgiyi biçimlendirmek ve görüntüsünü değiştirmek için XHTML (ya da HTML) ve CSS teknolojisini, görüntülenecek bilgiyi dinamik olarak göstermek ve onunla etkileşimli çalışmak için ise JavaScript ve JScript gibi ECMAScript olan DOM teknolojisini kullanarak yapar. DHTML, LAMP ve SPA gibi teknolojilerin aksine Ajax terimi kendi başına bir “teknoloji” olarak kabul görmese de birçok teknolojinin bir bütün olarak kullanıldığını ifade eder.

Ajax, birçok avantajının yanında dezavantajları da olan bir tekniktir. İşlem yaptığı sırada JavaScript kullanan Ajax ile, web sitesinde gezinirken yapılacak işler artmıştır. Bu durum, bilgisayarların yavaşlamasına neden olabilmektedir. Nispeten yeni bir teknik olduğu için Google gibi büyük şirketlerin yaptığı yatırımlar ile geliştirilmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı