SPOR

Maraton Nedir?Yarı Maraton Nedir?

Maraton, 42.195 metrelik sert tabanlı parkurlarda yapılan ve atletin dayanıklılığını sınayan yaya koşularının en uzunudur. Farklı nitelikteki parkurlarda gerçekleştirilen bu koşu için dünya rekorundan bahsedilmese de en iyi derece kayda geçirilir.

İsmini, Marathon Savaşı esnasında Marathon Ovası’ndan Atina’ya koşan bir haberciden alan maraton, ilk kez 1896 tarihli Atina Olimpiyat Oyunları’nda koşulmuş, 42.195 metrelik uzunluğu ise Uluslararası Atletizm Federasyonu tarafından 1924’te belirlenmiştir.

Ülkemizde Maraton Koşusu

Ülkemizde ise bu koşu,ilk defa 1937’deki resmi yarışlarda yer almış,1970’den itibaren ise kadınlar da yarışlara dâhil olmuştur. 

Maraton zaman içinde, günümüz olimpiyat oyunlarının vazgeçilmezlerinden biri olarak kabul edilmiş; zorlu bir mukavemet koşusu olması sebebi ile atletler için rekabet dolu, seyirciler için ise seyir zevki yüksek bir yarış haline gelmiştir.

Öyle ki bu yarışlar, atletler açısından fiziksel ve zihinsel sınırların zorlandığı, ciddi ön hazırlık gerektiren aktiviteler olarak bilinir. Her bir maratonda, yaklaşık olarak 3000 kalorinin yakıldığını söylemek mümkündür.

Paris Maratonu, Patagonya Maratonu, Boston Maratonu gibi bilinirliği oldukça yüksek olan koşu organizasyonlarının yanı sıra, 1979’dan beri ülkemizde organize edilen İstanbul Maratonu dünyanın dört bir yanından gelen profesyonel ve amatör koşucular ile yerli sporculara İstanbul’un tarihi dokusunu tecrübe ederek koşma fırsatı sunmaktadır.

Yarı Maraton Nedir?

42.195 metrelik maratonun yarı uzunluğunda; 21.097 metrelik sert tabanlı parkurlarda gerçekleştirilen koşular, yarı maraton olarak isimlendirilir.

Uluslararası Amatör Atletizm Federasyonu tarafından, 1992’den itibaren sistematik bir biçimde organize edilmeye başlanan yarı maratonun uzunluğuna aynı yıl federasyon tarafından karar verilmiştir. 

Yaklaşık 20 yıldır dünya şampiyonaları dâhilinde koşulan ve dayanıklılığın esas olduğu, 21.097 metrelik bu koşuların rekoru erkeklerde 58 dakika 22 saniye ile ZersenayTadese’ya ait iken, kadınlarda bu rekor, 1 saat 6 dakika 44 saniye ile Elana Meyer’a aittir.

Rekorların haricinde yarı maraton, ortalama 3 saat içinde tamamlanmakta veprofesyonel tam parkur koşucuları ile 42.195 metrelik mesafeyi koşmayı planlayan kişiler için oldukça önemli bir antrenman görevi de görmektedir.

Çoğunlukla şehir içinde düzenlenen ve mukavemet açısından maratondan ciddi şekilde ayrılan bu koşular, profesyonel ve amatör çok sayıda sporcu tarafından tercih edilmektedir. Öyle ki dünya üzerindeki pek çok noktada her yıl 21.097 metrelik yarışlar düzenlemekte ve bunlar halka açık hale getirilmektedir.

Bu yarışlardan biri olan ve Spor İstanbul ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen İstanbul Yarı Maratonu tarihi yarımadada pek çok yerli ve yabancı sporcuya eşsiz bir güzergâhta koşma şansı sunmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı